Charakterystyka stylu nowoczesnego we wnętrzach

przez | 20 listopada 2019

Wraz z rozwojem nowoczesnego stylu budownictwa coraz częściej decydujemy się na nowoczesną aranżację naszego wnętrza. Nic dziwnego, gdyż w naszym życiu systematycznie dążymy do prostoty i braku skomplikowania. Właśnie dlatego odzwierciedlamy to w naszej aranżacji, jak i do samego stylu budownictwa.

Znacznie częściej jest to widoczne w przypadku nowych, świeżych budynków, które oddane dopiero co oddane zostały do użytku. Dzieje się tak również w przypadku budynków użytku publicznego, biurowcach i innych tego typu budowli. Czym więc charakteryzuje się nowoczesny styl wnętrz?

Ogólna charakterystyka nowoczesnego stylu wnętrz

Jak można się domyślić – podstawowym założeniem tego stylu jest przede wszystkim dążenie do prostoty. Zamiast natłoku różnych dekoracji i ozdobień dominują przede wszystkim proste i mało skomplikowane linie. Najczęściej używa się tutaj form figur geometrycznych w postaci koła czy wielokątów. Dominuje tutaj przede wszystkim dyscyplina i konsekwencja co do wyboru materiałów wykończenia jak i ich kolorów. Całość wystroju powinna być bowiem stonowana i przejrzysta. Oczyszczamy tutaj naszą aranżację ze zbędnych elementów i dodatków. Powinno być ich tutaj jak najmniej, a stratę tą rekompensujemy w postaci lepszych materiałów pozostałych elementów naszej nowoczesnej aranżacji. W mieszkaniach tego typu preferuje się łączenie poszczególnych pomieszczeń, najczęściej w postaci połączenia salonu z kuchnią. Właśnie dlatego styl ten świetnie pasuje do niewielkich mieszkań, gdzie metraż zdecydowanie nas ogranicza. Wówczas mniejsza ilość zbędnych dodatków jest wręcz preferowana, dzięki czemu nowoczesny styl jak najbardziej znajduje swoje zastosowanie.

Jakie kolory używamy w nowoczesnym stylu?

Podstawową paletą kolorystyczną w takiej aranżacji jest biel, czerń, szarość i beż. Jeżeli umiejętnie będziemy operować tymi kolorami to jak najbardziej uzyskamy efekt stonowania i przejrzystości. Poza tym umiejętne panowanie nad tymi kolorami pozwoli uzyskać efekt daleki od monotonii, przez co nasza nowoczesna aranżacja będzie jak najbardziej atrakcyjna dla codziennego domownika. Poza tradycyjnymi kolorami dla nowoczesnych wnętrz można stosować również dodatkowe akcenty kolorystyczne. Najczęściej są to kolory niebieski, czerwone, żółte, zielone czy pomarańczowe. Należy jednak nie z nimi nie przesadzać. Liczy się przecież prostota!

Jakie materiały do wnętrz nowoczesnych?

We wnętrzach nowoczesnych liczą się również materiały, jakie używamy do wykończenia takiego mieszkania czy domu. Jeżeli chodzi o podłogę to najlepiej sprawdzają się tutaj panele lub deski o nieskomplikowanym rysunku słojów. Poza tym dobrym rozwiązaniem będą płytki ceramiczne lub płytki drewnopodobne. Na ścianach zastosować możemy płytki ceglane lub użyć betonu dekoracyjnego czy paneli 3D. Jeżeli chodzi o meble to najczęściej stawiamy na drewno w prostym wydaniu. Bardzo popularne są również tworzywa sztuczne. Dodatkowymi akcentami może być szkło czy metal lub nawet marmur czy granit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *