
Panele słoneczne są tematem tabu już od dawna. Nic dziwnego, gdyż alternatywne źródła uwagi skutecznie przyciągają naszą uwagę, bo “darmowe” źródło ciepła brzmi niezwykle ciekawe. Właśnie dlatego decydujemy się na coraz to dziwniejsze rozwiązania, które na dłuższą metę będą gwarantowały oszczędności. Ale czy rzeczywiście tak jest? Coraz częściej decydujemy się na montaż charakterystycznych rurek czy szklanych płyt na dachu, nie mają nawet podstawowej wiedzy na ten temat. Tutaj dowiesz się czy taka inwestycja rzeczywiście jest opłacalna.
Jakie realne oszczędności gwarantują panele słoneczne?
Życie typu eko jest teraz jak najbardziej w modzie, dlatego często dyskutujemy na temat tego typu rozwiązań. Rozważając realne oszczędności w zastosowaniu paneli słonecznych, trzeba przede wszystkim przyjąć jakieś przybliżone wartości. Chodzi tutaj przede wszystkim o powierzchnię domu, ilość domowników i dodatkowy system ogrzewania. W naszym przypadku będzie to 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2. tradycyjny system ogrzewania będzie opierał się na gazie ziemnym. Przeglądając poszczególne oferty paneli słonecznych można przyjąć, że najlepsze dla nas rozwiązanie będzie kosztować około 10000 złotych. Przejmując, że nasza rodzina będzie rocznie wydawała 800 złotych na ogrzewanie wody użytkowej w domu – wówczas nasze panele jak najbardziej pokryją te koszty. Jednak tylko latem, gdy ich sprawność wynosić będzie 100%. Jednak nie wszystkie dni w roku są słoneczne, dlatego uśredniona sprawność paneli słonecznych wynosi jedynie 60%. Właśnie dlatego roczny koszt pokrywający ogrzewanie wody użytkowej to jedynie 400-500 złotych. Wydaje się sporo, jednak samo utrzymanie instalacji solarnej może kosztować.
Koszty eksploatacji paneli słonecznych
Kupno paneli solarnych to całkiem spora inwestycja, ale nie tylko tutaj kończą się nasze wydatki. Przynajmniej raz w roku dokładnych oględzin naszego systemu musi dokonać fachowiec, który weźmie za to przynajmniej 100 złotych. Do tego przychodzi obowiązek wymiany cieczy solarnej raz na 5 lat, co może kosztować dodatkowe 300 złotych. Przy systemie solarnym dodatkowo pracuje pompa ciepła, która napędzana jest tradycyjnym prądem. A to jak wiadomo kosztuje dodatkowo. W skali roku może to być 150 złotych, w zależności od jej mocy. Dochodzą tutaj również awarię. Wiele firm zajmujących się tego typu ogrzewaniem dają gwarancję nawet 15 lat na system. Nie dotyczy to jednak wszystkich elementów instalacji solarnej, dlatego często może okazać się, że za naprawę będziemy płacić z własnej kieszeni. Poza tym sama instalacja ma żywotność 15 lat. Po tym czasie trzeba ją po prostu wymienić, gdyż elementy naturalnie się zużywają.
Czy panele słoneczne rzeczywiście się opłacają?
Wszystko zależy od Twoich indywidualnych okoliczności. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście się to opłaca musisz na własną rękę wykonać odpowiednie obliczenia. Możesz zdecydować się na usługi specjalistów, którzy zrobią to za Ciebie.