Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

przez | 20 października 2019

Grzejniki łazienkowe to bardzo szeroki temat. Rozróżniamy jest pod względem formy, kształtu, materiału wykonania. Możemy zdecydować się na tradycyjne grzejniki drabinkowe lub inne grzejniki dekoracyjne o przeróżnych formach. Co warto wiedzieć na ten temat, zanim zdecydujemy się na wymianę naszego starego kaloryfera? Dowiesz się tutaj jakie rozróżniamy grzejniki łazienkowe i jak wybrać odpowiednie urządzenia do naszego pomieszczenia łazienkowego.

Rodzaje grzejników łazienkowych

Rodzaje grzejników łazienkowych rozróżniamy przede wszystkim pod względem kształtu i wzorów. Najczęściej decydujemy się na tak zwane grzejniki drabinkowe, które swoim kształtem przypominają drabinkę. Zbudowane są one z dwóch kolektorów pionowych o przekroju okrągłym lub kwadratowym. Połączone są one szeregiem rurek, czyli kolektorów. Sposób ukształtowania takiego grzejnika często zależy od miejsca montażu. Jeżeli chodzi o wybór grzejników dekoracyjnych – jest on ogromny. Możemy zdecydować się na proste modele o geometrycznym kształcie, lub grzejniki poziome, które są szersze niż wyższe. Czasem ich kształty w ogóle nie przypominają grzejnika, dzięki czemu jest to tak atrakcyjny dla nas wybór.

Jeżeli chodzi o materiał wykonania to tutaj również jest on różny. Najczęściej jednak decydujemy się na grzejniki ze stali, a rzadziej na grzejniki z miedzi. Ponadto zazwyczaj zabezpiecza się je warstwą antykorozyjną poprzez piaskowanie i fosforanowanie. Zwiększają one odporność grzejnika elektrycznego i znacznie wydłużają jego żywotność.

Jeżeli chodzi o koszt grzejnika łazienkowego, to jej rozpiętość jest również bardzo różnorodna. Wszystko zależy od dodatkowych funkcji grzejnika, jego wielkości jak i dodatkowych powłok ochronnych przed korozją czy wilgocią. Z tego względu standardowy, tradycyjny model białego grzejnika drabinkowego kosztować może około 500-700 złotych. Nowoczesne, bardziej wymyślne grzejniki dekoracyjne to koszt z pewnością powyżej 1 tysiąca złotych. Warto zwrócić tutaj uwagę na długo okres gwarancji. Zdecydujmy się na opcję 8-10 lat, dzięki czemu będziemy mieć pewność niezawodności takiego rozwiązania. Renomowani producenci dają właśnie taką gwarancję, dzięki czemu będziesz miał pewność, że Twój grzejnik łazienkowy Cię nie zawiedzie!

Jak dobrać wielkość grzejnika łazienkowego?

Dobierając odpowiedni grzejnik łazienkowy warto wziąć pod uwagę straty ciepła, jakie posiada nasz budynek. Jeżeli natomiast wartość ta jest nam nie znana – wówczas wartości dobieramy w sposób przybliżony. Wtedy przyjmuje się moc 100-130 W na jeden m2 powierzchni pomieszczenia. Warto mieć na uwadze fakt, że moc zależy również od usytuowania łazienki, ilości okien jak i ich wielkości i  samej wysokości łazienki. Na dobór mocy urządzenia może mieć wpływ chęć suszenia na nim mokrych ręczników. Wówczas warto dobrać moc o 20-25% większą. Tak dobrany grzejnik będzie gwarancją naszej satysfakcji i oczekiwań. Postaw na usługi sprawdzonych fachowców i renomowanych marek, a będziesz miał pewność swojego wyboru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *