Jak wybrać odpowiedni grzejnik elektryczny do pomieszczenia?

przez | 20 stycznia 2020

Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego aktualnego źródła ogrzewania, lub w mroźnej zimie chcesz skutecznie dogrzać poszczególne pomieszczenia w swoim domu – wówczas świetnie może sprawdzić się grzejnik elektryczny. Możliwości jest tutaj kilka, bowiem możemy zdecydować się na elektryczny grzejnik konwektorowy lub elektryczny grzejnik olejowy. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań i przede wszystkim w jaki sposób prawidłowo wybrać swój grzejnik? Wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule! Zapraszamy do lektury!

Grzejnik konwektorowy

Grzejnik konwektorowy wyróżnia się przede wszystkim małym ciężarem i wielkością, dzięki czemu z łatwością można przemieszczać go z miejsca na miejsca. Jest to prosta budowa, oparta na grzałce i płycie grzewczej. Działa na zasadzie wymiany powietrza. Chłodne z pomieszczenia zostaje zassane do urządzenia, a tam ogrzane i oddane z powrotem do pomieszczenia. W ten właśnie sposób zachodzi ciągła cyrkulacja powietrza. Jest to świetne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Samo urządzenia bardzo szybko się nagrzewa, a rozprowadzane ciepłe powietrze będzie jak najbardziej zadowalające dla nas. Dla większych pomieszczeń takie rozwiązanie może nie być w pełni skuteczne, dlatego wówczas może zajść sytuacja, że nasz grzejnik konwektorowy będzie wymagał wsparcia innych urządzeń grzewczych. Jest to jednak stosunkowo tanie rozwiązanie, dlatego bardzo często się na to decydujemy.

Zatem, do zdecydowanych zalet tego urządzenia możemy zaliczyć niską cenę, szybkie działanie, prosty montaż i możliwość regulacji temperatury. Jednak do wad należy nierównomierne ogrzewanie pomieszczenia, brak kumulacji ciepła, przenoszenie pyłków i roztoczy i stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne związane z poborem prądu.

Grzejnik elektryczny olejowy

Grzejnik olejowy różnie się zdecydowanie sposobem działanie od konwektorowego. Ogrzanie powietrza zachodzi tutaj bowiem na zewnątrz, a nie wewnątrz. Dzieje się tak przez olej, który zostaje nagrzany do wysokich temperatur. Jest on w stanie skutecznie kumulować ciepło, dzięki czemu grzejnik zachowuje wartości cieplne, nawet po wyłączeniu urządzenia. Nagrzewa się jednak zdecydowanie dłużej od konwektorowego grzejnika. Mniejszy jest również koszt eksploatacyjny, gdyż termostat załącza się jedynie podczas nagrzewania oleju. Jest zdecydowanie cięższy, dlatego jego mobilność jest nieco ograniczona. Jest również droższym urządzeniem od grzejnika konwektorowego.

Co więc wybrać?

Jeżeli chodzi o grzejnik konwektorowy, to jest on zdecydowanie preferowany w mniejszych pomieszczeniach, gdzie szybko i skutecznie chcemy ocieplić powietrze. Do skutecznego ogrzewania jednego metra sześciennego potrzebujemy zaledwie 20-30  W mocy grzejnika. Jeżeli natomiast zamierzamy przez dłuższy okres czasu ogrzewać większe pomieszczenie – wówczas powinniśmy zdecydować się na grzejnik olejowy. Dzięki temu ogrzewanie będzie znacznie bardziej skuteczne i przede wszystkim tańsze na dłuższą metę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *