Maszyny przemysłowe – demontaż i montaż

przez | 4 września 2020

Relokacja maszyn wcale nie jest takim prostym procesem jakim się wydaje. Przenoszenie urządzeń o znacznej masie może stanowić naprawdę spore wyzwanie zarówno pod względem technicznym, jak i logistycznym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w transporcie maszyn. Prace w tym zakresie zdecydowanie powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowanych pracowników.

Jak wygląda taki proces? Na początku trzeba zacząć oczywiście od zaplanowania oraz uzgodnienia terminu demontażu, relokacji oraz montażu urządzeń. Bardzo ważny jest tutaj element demontażu urządzeń, ponieważ później będą one zabezpieczane oraz przenoszone do innego miejsca. Obecnie bardzo często stosowane są systemy informatyczne, które używane są do oznaczania i tworzenia bazy danych elementów przeznaczonych do transportu. Najważniejsze są więc tutaj dwie sprawy. Należy zadbać o zabezpieczenie maszyn na czas relokacji oraz o przygotowanie bazy pod instalację przywiezionych maszyn. Oznacza to między innymi przystosowanie instalacji elektrycznej.

Kolejnym równie ważnym etapem jest rozmieszczenie oraz montaż urządzeń w miejscu docelowym. Następnie wykonywane są wszystkie podłączenia elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne. Cały proces montażu urządzeń powinien zostać oczywiście przeprowadzony zgodnie z uprzednio opracowaną dokumentacją technologiczną. Na początku montuje się małej liczby części w zespoły niższego rzędu. Wydzielenie odpowiednich stanowisk do tego zadania potrafi znacznie uprościć pracę. Do takiego łączenia zespołów potrzeba o wiele mniej narzędzi, więc każdy pracownik może sobie je rozłożyć w zasięgu swoich rąk. Wpływa to skutecznie na skrócenie czasu montażu. Warto również sporządzać weryfikację dokumentacji technicznej oraz podwykonawczej.

Odpowiedni sprzęt

Bez wątpienia podczas demontażu oraz montażu maszyn, należy zadbać o profesjonalne zaplecze techniczne. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z firmy zewnętrznej, warto sprawdzić, czy dysponują oni odpowiednim sprzętem. Na pewno przydadzą się tutaj wózki widłowe, mobilne suwnice czy żurawie. Monterzy powinni być oczywiście wyposażeni w odpowiednie narzędzia. Wymagane również będzie odtworzenie dokumentacji danej maszyny.

Transport maszyn

Maszyny, które będą przemieszczane na większe odległości, będą potrzebowały odpowiedniego transportu. Niektóre firmy specjalizujące się w relokacji maszyn oferują zarówno przewóz drogowy, jak i morski. W ten sposób można bezpiecznie zorganizować sprawny transport urządzeń. Ważne jest również uzyskanie wszelkich pozwoleń na przenoszenie takiego sprzętu. Tym powinna zająć się profesjonalna firma, która specjalizuje się w takim transporcie. W następnej kolejności odbywa się rozładunek.

Demontaż i montaż

Oczywiście każda maszyna jest inna, dlatego zazwyczaj będą prowadzone różne działania podczas ich demontażu i montażu. Niektóre elementy instalacyjne mogą być również prowadzone w podłodze. W celu zachowania bezpieczeństwa pracowników, warto wcześniej maszynę uziemić lub zerować. Bardzo ważne jest to, aby po montażu całej maszyny, sprawdzić skuteczność ochrony przed porażeniem. Po zmontowaniu całej maszyny należy przebadać, czy dane urządzenie pracuje tak jak należy. Zmiana miejsca pracy maszyny może naprawdę sporo zmienić, bo w końcu podłączamy ją do innej instalacji elektrycznej. Dlatego również tutaj sprawdzi się profesjonalna pomoc fachowcy. Wszystkie te usługi oferują firmy, zajmujące się kompleksową relokacją maszyn. Zapewniają one sprawny oraz bezpieczny transport urządzeń i linii produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *