
Wentylacja należy do podstawowych instalacji każdego domu. Odpowiada ona za wymianę powietrza oraz odprowadzanie zapachów z kanalizacji. Nowoczesne domy coraz częściej są wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to bardziej skomplikowana instalacja niż ta tradycyjna grawitacyjna – więc o błędy wcale nie trudno. Poniżej więc przedstawiamy najczęstsze błędy, które popełniamy przy instalacji wentylacji.
Mało przewodów wentylacyjnych
Bardzo częstym błędem jest niewystarczająca ilość przewodów wentylacyjnych. Próbujemy temu zaradzić, podłączając kilka wnętrz lub urządzeń do tego samego przewodu wentylacyjnego. Zaburza to jednak ciąg i skuteczność działania wentylacji więc powinno się tego unikać.
Nawiewniki okienne
Pamiętajmy, że nie wszystkie pomieszczenia wymagają intensywnej wentylacji. W pokojach gościnnych, które nie są na co dzień użytkowane, warto zamontować w ramie okna nawiewniki higrosterowane. Będą one bardzo skuteczne, jeżeli wyposażymy pokoje w drzwi z podcięciem. Jeżeli wilgotność powietrza w pokoju będzie wzrastać, nawiewniki się otworzą przez co będzie napływać świeże powietrze z zewnątrz do pokoju. Podcięcia w drzwiach są niezbędne w łazienkach lub toaletach.
Długie odcinki poziome
Inwestorzy często decydują się, żeby podłączyć do wentylacji pomieszczenia, które są oddalone od kominów wentylacyjnych. Pamiętajmy jednak, że w instalacji grawitacyjnej odcinki poziome zaburzają działanie i skuteczność instalacji. Jest to poważnym błędem jeżeli chodzi o wentylację. Możemy to jednak zrobić tylko wtedy, gdy wentylacja w tym przewodzie jest wymuszona mechanicznie.
Niewłaściwe wyroby
Często zdarza się, że do wzniesienia kominów wentylacyjnych dobieramy nieodpowiednie produkty. Możemy pomylić ze sobą przewody spalinowe lub dymowe, a jest to błąd znaczący. Do takich przewodów nie możemy wykorzystać pustaków wentylacyjnych. Może to zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.
Niski komin
W przypadku wentylacji grawitacyjnej oraz kominów spalinowych jak i dymowych ważne jest to aby miały one właściwą wysokość ponad dach. Niski komin może znacznie zaburzyć ciąg. Jest to bardzo częsty błąd w przypadku łazienek na poddaszu. Dodatkowo przy projektowaniu komina warto zwrócić uwagę na wpływ okolicznej zabudowy oraz innych przeszkód takich jak wysokie drzewa. Mogą one znacznie zaburzyć ciąg. Jeśli poszukujecie serwisu klimatyzacji, to polecamy ten serwis klimatyzacji Poznań.
Brak podbudowy pod komin
Komin jest elementem wysokim i ciężkim w domu. Mogą wynosić one nawet ponad 10m. Na podstawę komina działa więc bardzo duża siła skupiona. Ważne więc jest to aby był on solidnie posadowiony. Nawet najmniejsze odkształcenia podłoża mogą powodować odchyłki komina od pionu co może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Nie możemy stawiać komina na chudziaku bo taka podbudowa będzie słaba. Nie można również ich opierać na stropach bez odpowiedniego wzmocnienia.
Czapy kominowe
Czapy kominowe, którymi przykrywamy kominy powinny być umiejscowione w taki sposób, aby do ich wnętrza nie dostawał się śnieg oraz deszcz. Wloty powinny być również zabezpieczone przed ptakami. Jeżeli zrobi się to niewłaściwie to woda będzie wypływać w niespodziewanych miejscach, migrując między ociepleniem a kształtkami komina.
Brak ocieplenia komina
Komin należy ocieplić. Jeżeli chcemy wydłużyć drogę strumienia cieplnego, izolację termiczną z wełny mineralnej umieszczamy wewnątrz budynku pod dachem i na całej długości nad nim.