Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

przez | 13 września 2020

Własny ogródek jest miejscem do którego uciekamy w wiosenne popołudnia, przy letnich spotkaniach z znajomymi, czy po prostu – miejsce wyciszenia i kontemplacji. To właśnie dlatego bardzo często decydujemy się na założenie własnego ogrodu. Nieraz popełniamy jednak wiele błędów, które zniechęcają nas do dalszych prac. Zdarza się, że efekt końcowy nie jest taki jaki oczekiwaliśmy. Aby uniknąć wszelkich zawodów – warto dokładnie przemyśleć cały proces zakładania własnego ogrodu. Od czego zatem zacząć zakładanie własnego ogrodu?

Zacznij prace jak najwcześniej

Czas wykonywania prac ogrodowych jest bardzo ważny. Najlepiej będzie, gdy decyzję podejmiemy już na etapie projektowania naszego nowego domu. Wszelkie prace naziemne dla naszego przyszłego ogrodu taniej i lepiej będzie wykonać równolegle z procesem budowania naszego przyszłego domu. Jeżeli jednak zaspałeś i założenie ogrodu planujesz po wybudowaniu nowego domu – nic straconego. Na to również mamy skuteczne porady, które na pewno będą ci bardzo pomocne.

Plan zagospodarowania

Zakładanie ogrodu powinniśmy przede wszystkim zacząć od stworzenia planu zagospodarowania. Wówczas będziemy mogli działać wedle naszego planu. Pozwoli to uniknąć błędów, a sam efekt końcowy będzie z pewnością bardziej zadowalający. Na planie możesz umieścić takie informacje jak rozmieszczenie małej architektury, piaskownice, konkretne rośliny, jak i otoczenie krajobrazu. Okazuje się bowiem, że niektóre elementy aż proszą się o wyeksponowanie, a inne o schowanie. Właśnie dlatego wyjdź na swój ogród i dokładnie zaplanuj zagospodarowanie swojego ogrodu. Wówczas wszelkie prace z pewnością będą znacznie prostsze.

Prace ziemne

Kolejnym etapem będą prace ziemne. Jak się okazuje jest to etap bardzo ważny, który pozwoli uzyskać jak najlepsze efekty wizualne naszego nowego ogródka. Przemyślenie tego etapu pozwoli Ci odpowiednio się przygotować do tych prac. Potrzebne mogą być do tego specjalistyczne narzędzia czy sprzęty. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi rozwiązaniami do wykonywania prac naziemnych – warto będzie zdecydować się na usługi specjalistów. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że wykonane prace będą dla Ciebie zadowalające w efekcie końcowym.

Instalacje

Kolejnym etapem będzie zaprojektowanie instalacji elektrycznych i nawadniających. Najlepiej będzie pomyśleć o tym przed zagospodarowaniem ogrodu. Warto również nanieść instalacje te na nasz projekt zagospodarowania. Wówczas będziemy mieli ogólną wizję naszego ogródka, dzięki czemu całość będzie znacznie bardziej spójniejsza. Montaż instalacji również może wymagać specjalistycznych narzędzi, jak i wiedzy w tym zakresie. Jeżeli nie jesteś pewny co do wykonywanych prac – tutaj również lepiej będzie zlecić to fachowcom od projektowania ogrodów w Warszawie, np. na https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Pozostałe etapy

Nawierzchnię układać możemy tylko i wyłącznie na utwardzonym podłożu, czyli podbudowie. Jeżeli chodzi o sadzenie roślin, to prace te wykonuje się praktycznie na samym końcu. Dzięki temu nie uszkodzimy je podczas montażu nawadniania czy podczas budowy nawierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *