Podstawowe zasady wiercenia w drewnie

przez | 15 marca 2019

Wielu z nas sięga po wiertarkę nie mając nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie. Często właśnie z tego względu mamy z tego więcej problemów niż pożytku. Prawidłowe i odpowiednie wiercenie w drewnie wymaga nie tylko podstawowej wiedzy w wykonywaniu tego typu prac, ale również odpowiedniego sprzętu. Tutaj dowiesz się jakie rozróżniamy rodzaje wiertarek do drewna i w jaki sposób odpowiednio wiercić. Zapraszamy do artykułu!

Rodzaje wiertarek do drewna

Drewno nie jest zbyt twardym materiałem, dlatego w większości przypadków wystarczy Ci tradycyjna, zwykła wiertarka udarowa. Ważnym jest jednak, aby nie używać tutaj udaru! Jest on stosowany wyłącznie w twardych materiałach, takich jak cegła czy beton. Do dyspozycji mamy również wiertarki bezudarowe, jednak są one kierowane raczej w specjalistów, którzy codziennie korzystają z tego typu rozwiązań.

Wiertarki najczęściej zasilane są z sieci, dzięki czemu jest to odpowiednie rozwiązanie, gdyż korzystać z nich w pobliżu gniazda. Z tego względu, w domowych warunkach jak najbardziej mogą spełnić Twoje oczekiwania. Takie urządzenia właśnie mają najczęściej silniki o dosyć dużej mocy, dzięki czemu nie ma tu specjalnych ograniczeń co do średnicy wykonywanych otworów. Moją szeroką możliwość dostosowania wiertła, dzięki czemu będziesz w stanie skutecznie wykonać wiele prac wiertniczych w swoim domu. W skrzynce z wiertarką znajdziesz również takie pomocne akcesoria jak plastikowy uchwyt – ułatwiający trzymanie oburącz – czy ogranicznik, który pozwoli na szybkie, precyzyjne wykonanie serii otworów o tej samej głębokości.

Do wiercenia w drewnie zdecydowanie wystarczy nam urządzenie o mocy 400-500 W. Taka moc zdecydowanie wystarczy nam do podstawowych prac domowych.

Innym urządzeniem jest wiertarko-wkrętarka z akumulatorem. Często wyposażone są również w funkcję z udarem, dzięki czemu nie będziesz musiał co chwile zmieniać urządzenia. Z reguły są lekkie i służą również do osadzania wkrętów lub śrub, bądź do ich wykręcania. Takie urządzenia pozwalają na wykonanie otworu do średnicy 35 mm. Warto znaleźć taki produkt, który będzie umożliwiał wymianę akumulatora. Dzięki temu będziesz w stanie, np. w plenerze, nieprzerwanie nią pracować. Znacznie lepiej nadaje się do prac ogrodowych.

Jak odpowiednio wiercić w drewnie?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie powinieneś używać tutaj udaru. Poza tym znacznie ma również umiejscowienie Twojego ramienia. Powinno być ono skierowane równolegle do wiertła i prostopadle do rękojeści. Warto również ustawić odpowiednią prędkość. Na wolniejszych obrotach wykonuje się większe otwory, a na szybszej – otwory o standardowej średnicy. Nie należy również używać wstecznych obrotów przy wyjmowaniu wiertła z otworu. Może powodować to uszkodzenie Twojego sprzętu. Wykonanie większych otworów wymaga wcześniejszego nawiercenia mniejszego. Dzięki czemu zapobiegniesz rozłupaniu drewna. Dostosuj się do tych wskazówek, a prace wiertnicze w drewnie staną się łatwizną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *