W jaki sposób prawidłowo zamontować matę grzewczą?

przez | 20 czerwca 2019

Mata grzewcza okazuje się być idealnym rozwiązaniem na skuteczne dogrzanie łazienki. Jest też bardzo komfortowym systemem, który ociepla naszą podłogę, co również idealnie sprawdza się w łazienkach. Jest to prosty, elektryczny system, które instalacja jest jak najbardziej możliwa w warunkach domowych. Tutaj, krok po kroku, dowiesz się jak prawidłowo zamontować matę grzewczą na własną rękę. Bez fachowców i dodatkowych kosztów! Zapraszamy do artykułu.

Jak przygotować podłoże pod instalację grzewczą?

Przede wszystkim w istniejącym podłożu należy wykonać bruzdę na rurkę instalacyjną. Powinna by wykonana na całej długości, aż do punktu puszki instalacyjnej. Wówczas możliwy będzie montaż termostatu. Koniec rurki instalacyjnej należy odpowiedni zaślepić, ale klej nie dostawiał się do jej wnętrza. Czujnik temperatury podłogi umieszczamy w rurce instalacyjnej, między przewodami kabla grzejnego, na wysokości 0,5m w strefie grzewczej.

Podłoże prawidłowo oczyść i zagruntuj, a na jej powierzchni umieść matę grzewczą. Plastikowa siatka maty pokryta jest warstwą kleju, dzięki czemu mata zostanie do niej skutecznie przytwierdzona. Na tak przygotowane podłoże nałóż warstwę kleju lub masy samopoziomującej tak, aby zakryć kabel grzewczy. Następnie, do wykończenia podłogi możesz użyć płytki terakoty lub innego kamiennego wykończenia. Jednak przed wykonaniem takich pracy zmierz rezystancję maty. Zmierzone wartości powinny zgadzać się z tymi, jakie podane są w etykiecie. Jeżeli mata grzewcza okazuje się być zbyt długa, można ją na przeciwległej ścianie naciąć. Nigdy jednak nie skracaj kabla!

Jak ułożyć matę grzewczą?

Mata grzewcza powinna przede wszystkim zachowywać bezpieczne odległości od studzienek ściekowych, stojących umywalek i innych elementów na stałe przytwierdzonych do podłoża. Wszystko po to, aby przy ewentualnym remoncie nie doszło do mechanicznego uszkodzenia maty. Maty grzewcze powinny być rozkładane na całej powierzchni podłogi w równych odstępach. Nie należy montować mat w taki sposób, by przechodziły z pomieszczenia do pomieszczenia. Przed przystąpieniem do układania mat wykonaj w ścianie kanał na dwie rurki. W jednej umieszczony zostanie przewód z czujnikiem, a w drugiej końcówki kabla zasilającego. Przygotowany powinien zostać również otwór z puszką podtynkową pod termoregulator. Wszystkie te pracy należy wykonać przed przystąpieniem do układania maty.

Jak widać, montaż maty grzewczej nie wymaga specjalistycznej wiedzy budowlanej, ani remontowej. Wykonanie jej jest proste i zajmuje maksymalnie kilka godzin. Może do tego podejść nawet największy amator, który kompletnie nie zna się na tego typu pracach. W internecie jest również mnóstwo filmików instruktażowych, które szczegółowo, krok po kroku, przedstawiają wszelkie pracy z tym związane. Jeżeli chcesz poczuć komfort i mieć dodatkowe źródło ogrzewania w łazience – maty grzewcze są rozwiązaniem jak najbardziej dla Ciebie. Nie są drogie, a ich luksus z pewnością docenisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *