
Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną warto wiedzieć, jak przebiega jej montaż. Ważne jest tutaj zaznaczenie, ile czasu potrzebne jest na montaż danych części. Oprócz montażu samych paneli słonecznych konieczne jest także stworzenie projektu oraz omówienie wszelkich potrzeb od strony klienta. Poniżej dowiesz się więc, jak przebiega proces montażu instalacji fotowoltaicznej i ile czasu ona zajmuje.
Pierwszy krok
Pierwszym krokiem zdecydowanie będzie kontakt telefoniczny z firmą, która oferuje usługi instalacji fotowoltaicznej. Tutaj powinniśmy dowiedzieć się, jaka moc instalacji będzie potrzebna, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Dzięki temu firma będzie wiedziała, ile paneli oraz jaki rodzaj będzie trzeba zamontować. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają pokazania rachunków za zużycie energii w gospodarstwie domowym w jak najdłuższym okresie wstecz. Konieczne jest dowiedzenie się, jakie ponoszone są koszty za energię.
Ostateczna wersja projektu
Przejdźmy więc do kolejnych, bardzo ważnych czynników potrzebnych do stworzenia ostatecznej wersji projektu. Firma musi wykonać odpowiednie obliczenia, a następnie porównać je z potencjalnym uzyskiem energetycznym. Dzięki nim możliwe będzie dobranie modułów o odpowiedniej wydajności.
Bardzo ważne jest również zbadanie kąta nachylenia dachu oraz jego ekspozycji. Czynniki te w dużym stopniu wpływają na efektywność pochłaniania promieni słonecznych. Obecnie największą efektywność pochłaniania promieni słonecznych możemy uzyskać stawiając panele skierowane na południe pod kątem nachylenia 25-40 stopni. Dzięki powyższym badaniom oraz sprawdzeniu dostępności powierzchni na posesji możliwe będzie podjęcie decyzji czy instalacja ma być na gruncie, czy na dachu.
Obecnie w naszych gospodarstwach domowych pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych. Wbrew pozorom ma to ogromny wpływ na projektowanie instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia te powodują zwiększenie zapotrzebowania energetycznego w przyszłości, dlatego panele słoneczne muszą sprostać zadaniu w następnych latach.
Kosztorys
Następnie przychodzi czas na przedstawienie oferty oraz kosztorysu. W tej sytuacji klienci otrzymują informacje na temat tego, z czego składa się usługa oraz ile kosztuje. Powinniśmy więc dowiedzieć się o stosowanych urządzeniach i konstrukcji wsporczej, szczegółów technicznych dotyczących instalacji, symulacji wydajności oraz możliwych oszczędności, gwarancji i koszcie instalacji. Po przedstawieniu oferty czas na ostateczne poprawki, a następnie podpisanie umowy.
Montaż
Oczywiście najważniejszym elementem realizacji usługi jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Zazwyczaj proces ten trwa do 4 dni. Na początku przygotowuje się konstrukcję wsporczą, a następnie rozkłada okablowanie. Później ustawia się falownik w konkretnym miejscu. Na sam koniec montuje się panele słoneczne, a cała instalacja może zostać podpięta do sieci. Jeśli mieszkasz w Szczecinie u szukasz specjalistów fotowoltaika, to zajrzyj na https://solowoltaika.pl/
Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy ją zgłosić do operatora energetycznego. Dzięki temu będzie on mógł wymienić licznik energetyczny. Ostatnim etapem jest pomiar wydajności naszych paneli słonecznych. Umożliwi nam to specjalne oprogramowanie informatyczne zawarte w falowniku.