Wybór lamp do salonu

przez | 22 maja 2020

Oświetlenie w salonie jest bardzo ważne. Dzięki niemu możemy zmienić cały wystrój naszego pomieszczenia. Jedna lampa może zmienić charakter salonu. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jaką lampę oraz rodzaj oświetlenia wybierzemy. W tym artykule dowiesz się co warto wybrać.

Lampy do salonu mogą stworzyć odpowiednią atmosferę, sprzyjają relaksowi czy nawet pozwalają domownikowi się skupić. Warto więc wybrać do salonu kilka źródeł światła. Już od dawna nie stosuje się jednego żyrandolu na środku pomieszczenia. Często wybiera się lampy podłogowe z stołowymi, kinkietami czy listwami LED. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiedni nastrój w naszym domu.

Rozmieszczenie lamp w salonie

Pomysłowe i ergonomiczne rozmieszczenie lamp w salonie jest bardzo ważne. Musimy więc wiedzieć, co osiągniemy stawiając lampę w danym miejscu. Bardzo dobrze z reguły sprawdzają się lampy podłogowe, które dają rozproszone światło. W ten sposób możemy optycznie powiększyć wnętrze naszego pomieszczenia. Natomiast w małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się lampy, które dobrze oświetlą sufit oraz te, które ustawione są w narożniku. Wnętrze naszego salonu wyda się nieco wyższe i większe.

Jeśli zależy nam jednak na klimatycznym oświetleniu salonu warto zdecydować się na lampy z kloszem, który nie przepuszcza światła. W tej kwestii bardzo dobrze sprawdzą się również lampy podłogowe oraz stołowe o małej mocy i ciepłej temperaturze barwowej. Wystarczy, że takie oświetlenie ustawimy w paru miejscach na różnych wysokościach. Bardzo często możemy również w takich pomieszczeniach spotkać papierowe lampy, które są lekkie i oddają ciepłe światło.

Pamiętaj o tym, że lampa stołowa umożliwi Ci komfortowe czytanie książek na fotelu, natomiast mała lampa umiejscowiona na regale przyjemnie doświetli pomieszczenie podczas oglądania telewizji. Oświetlenie sufitowe da nam niezwykle dobrą orientację we wnętrzu. Lampy sufitowe warto łączyć z oświetleniem punktowym.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o wybór lamp to warto również zwrócić uwagę na ich kolor, wymiar, materiał oraz światło. Decydując się na kilka lamp w jednym pomieszczeniu nie musimy decydować się na ten sam model. Wystarczy, że wybierzemy różne lampy, które mają choć jedną cechę wspólną. Sam rozmiar lamp powinniśmy dobrać do rozmiaru naszego wnętrza. Posiadając niewielki salon raczej zrezygnujemy z pokaźnych lamp, które wprowadzą chaos do naszego pomieszczenia. Idealnie przydadzą się wtedy niewielkie punkty świetlne. Ostatecznie efekt końcowy zależeć będzie od tego, jaki mamy rodzaj światła oraz model klosza. Kosz wielopunktowy doświetli kilka stref w salonie, natomiast lampa skierowana w sufit delikatnie rozproszy światło po całym wnętrzu.

Przed zakupem

Przed samym zakupem lampy warto oczywiście wiedzieć jaki wymiar, materiał i światło potrzebujemy. Jak już wyżej wspominaliśmy rozmiar lampy dostosuj do wielkości salonu. Do niższych wnętrz możesz zastosować plafony lub lampy, które wiszą na krótkim sznurku. Natomiast w wyższych pomieszczeniach pięknie prezentować się będą wielopunktowe żyrandole. Sam materiał również jest bardzo ważny. Najbardziej trwałe są oprawy z metalu. O wiele gorzej wypadają lampy zrobione z szkła, plastiku, tkaniny czy papieru. Te ostatnie jednak są o wiele tańsze i można je często wymieniać, a potrafią oddać naprawdę przyjemny klimat w salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *